Expo Build Batumi
Uluslararası Yapı İnşaat Fuarı
1-3 Eylül 2016

 Yılda 350.000 tırın ve 6 milyon geçtiği Gürcistan'ın Sarp Sınır Kapısına en yakın şehri, Acara Özerek Cumhuriyeti başkenti batum  özellikle yaz aylarında 2 milyona yaklaşan nüfusu ile ortadoğu ve kafkas yatırımcısının gözbebeği konumunda.

Ticaret Hacmimizin 2 milyar doları bulduğu Gürcistan'da Türk Yatırımı 1 Milyar doları geçmiş durumda. Özellikle konut alanında  yapılan başdöndürücü yatırımlar. Batum Uluslararası Havalimanının Birleşik Arap Emirlikleri'nin Sharjah, Dubai gibi kentlerinden Irak'ın Erbil kentinden başlayan direk uçuşlar özellikle Ortadoğu yatırımcısının bu bölgede oluşturduğu taleplerin hızıyla devam ediyor.

Bugün için Gürcistan'da 450 Miyon doları tamamlanan ve 550 milyon doları devam eden 1 milyar dolarlık mütahhitlik hizmeti türkler tarafından yapılmıştır.

Nüfüs Kağıdı ile gidebildiğimiz Gürcistan'ın Batum Uluslararası Hava Limanı'nı

Türk Uçakları iç hat uçuşlarında kullanıla bilmektedir. Konsoloslugumuz  Tarafından açılan Türkçe Kurslarından 10 bin kişinin Üstünde Gürcistan Vatandaşı Türkçe Öğrenerek  Mezun olmuştur.

Acara Bölgesinde yapılan yatırımların %82'si Türk Firmaları Tarafından Yapılmıştır. Gürcistan'ın 1 numaralı ticaret partneri olan Türkiye, kendi ürün ve hizmetlerini bu pazarın olmasa olmazı haline gelmiştir.

 Batum'un en lüx prestijli oteli olan Leogrand Hotel'in fuar ve etkinlik alanında organize edilecek Gürcistan Yapı İnşaat fuarı Expo Build'a Türkiyenin  başını çektigi İran,Gürcistan,Azerbeycan,Irak, Birleşik Arap Emirlikleri ve Ermenistan'ın aralarında bulunduğu 4000'in üzerinde profesyonel ziyaretçinin etmesi beklenmektedir.